Buhara Halı Yıkama'ya Hoşgeldiniz
0312 447 34 62
Çankaya , ANKARA

Halı Yıkama

Halılarınızdan çıkan 1 gr. halı tozunda yaklaşık ikiyüzellibin mikroorganizma ve yüz milyona yakın mikrop bulunmaktadır. Ancak defenzekte edilen halılarınız bu mikroplardan tamamen arınır.

Kuralına uygun yıkanmayan halı mikroplardan arınmaz. Evde ya da işyerindeki halılar sürekli toz ve kir biriktirir. Yüzeysel temizlikte yok edemeyeceğimiz bakteriler alerjik özellikli mikroorganizmalar, mayt ve akarlar halılarda yuvalanıp, hızla ürer. Halınız; özel koşullarda, doğru tekniklerle defenzekte edilerek yıkanmadığı sürece derinliğine temizlenip, mikroplardan arınmaz. Çeşitli hastalıklarla, alerjiye yol açar.

Doğru teknikle yıkanmayan halı zarar görür. Ladik, Isparta, Hereke, Bünyan, Avanos gibi dünyaca ünlü el dokuması halılar, ipek yada makina halıları yanlış yıkama sonucu hızla yıpranır. Örneğin elde yada oto yıkamada tazyikli suyla yıkama halının tabanına ve bağlantı yerlerine zarar verir. Halı yüzeyinde kırılmalar olur. Aynı şekilde halının sert kıllı fırçalarla fırçalanması, dövülmesi de yanlıştır.

 

Halıdan leke çıkarma yöntemleri

Halı yıkama işlemi ile bütün lekeler çıkarılabilir mi ?

Buhara Halı Yıkama olarak bu sorunun cevabını biliyoruz.

Öncelikle bir benek ile bir leke arasındaki farkı tanımlamak gerekir.

Bir benek; standart temizleme yöntemleriyle giderilebilen herhangi bir yabancı malzemedir; kir, sıvı, vs. Bu maddeler, halı liflerinin üzerinde veya etrafındadır.

Bir leke ise, halı üzerindeki genellikle standart temizleme yöntemleriyle çıkarılamayan bir yabancı maddedir. Bu maddeler, halı ipliği tarafından “emilmiş” ve halı lifinin rengini değiştirmiş veya elyafa zarar vermiştir.

Bu lekelerin çıkarılma şansı bilinçli müdaheleyle arttırılabilirken, bazılarının çıkarılması çok güç veya imkânsız olabilir.

Derin lekeler halının arkasındaysa bunlar halı yıkama işleminden 1-2 gün sonra bile tekrar yüzeye çıkma eğilimi gösterirler.

Halıda rengi açılmış veya solmuş noktalar var; bunların giderilmesi mümkün mü ?

Buhara halı yıkama olarak;Halı yıkama işleminin bu tarz problemler üzerinde çok sınırlı bir etkisi vardır. Eğer halınızda rengi açılmış noktalar veya kısımlar varsa, halı ipliğinin tipine bağlı olarak noktasal olarak boyanabilirler.

Halıdan hangi lekeler çıkarılabilir ?

Kalıcı leke niteliğinde olmayan ve halı için kötü bir görüntü oluşturan birçok şey çıkarılabilmektedir. Ne var ki, kalıcı lekelenmenin söz konusu olduğu durumlar da vardır.

MürekkepLekesi Nasıl Çıkar, Mum Lekesi Nasıl Çıkar, Pas Lekesi Nasıl Çıkar, Oje Lekesi Nasıl Çıkar, Kalem Lekesi Nasıl Çıkar, Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar, Küf Lekesi Nasıl Çıkar, Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Sakız Lekesi Nasıl Çıkar, Boya Lekesi Nasıl Çıkar, Çay Lekesi Nasıl Çıkar, Kahve Lekesi Nasıl Çıkar, Şarap Lekesi Nasıl Çıkar, Yağ Lekesi Nasıl Çıkar, Uhu Lekesi Nasıl Çıkar, Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar, Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar gibi tüm sorularınız için BUHARA HALI YIKAMA olarak bizi arayabilirsiniz.

Genel Tavsiyeler

• Damlalara leke haline gelmeden önce hemen müdahele edin.

• Gerekli olduğunda, emdirme uygulamasının yanı sıra bir emme veya çekme cihazı kullanın.

• Halı havını kaldırıp daha dengeli bir görünüm elde etmek için temizlenmiş bölgelerin üzerini bir havluyla silebilir veya elektrik süpürgesiyle halının tamamını vakumlayabilirsiniz.

Halıdan leke çıkarma ve Halıdaki leke nasıl çıkar konularıyla ilgili BUHARA HALI YIKAMA Servisi hizmetinizdedir.

Aşağıdaki basit püf noktaları, doğru temizlik hizmeti seçimi yapmanıza yardımcı olabilir.

 

Evcil Hayvanları olanlara tavsiyeler

Kedi veya köpek gibi evcil hayvanı olan kişiler, halılarını temiz tutmanın önemli bir sorun haline gelebileceğini bilirler.

Bir evcil hayvan ne kadar iyi eğitilmiş olursa olsun, istenmeyen kazalar arada sırada meydana gelebilmektedir. Genellikle, evcil hayvanlar siz farkına varmadan da bu pislenmelere neden olabilirler.

Halı üzerindeki lekelerle ve kokularla baş etmenin anahtarı hemen harekete geçmektir. Bir pislenmeyi, lekeyi ne kadar çabuk bulur ve çıkarırsanız, geriye o kadar az leke veya koku kalacaktır.

Leke, halının üzerinde fazla kalır veya halı, lekeden tamamen arındırılamazsa; halı elyafında kalıcı zararlar oluşabilir.

Hayvanınızın idrarının, kusmuğunun halı elyafına işlemesi, halıda renk atmasına neden olmakla kalmayacak aynı zamanda istenmeyen kokuların giderilmesini de zorlaştıracaktır.

Evcil Hayvanlardan Kaynaklanan Lekelerin Çıkarılmasına İlişkin Bilgiler

Böyle pislenmeleri ve lekeleri çıkarmanın bir takım yolları mevcuttur: piyasadan satın alınan veya evde hazırlanan leke çıkarıcılarla denemeler yapma, halı üzerinde derin ve noktasal işlemler yapma vs. Bunlar işe yarayabilir, fakat aynı zamanda halınıza zarar verme riski de yaratırlar.

Bu nedenle pislenme ve lekeler için uygulanan acil müdahelelerden sonra yapılması gereken derinlemesine halı temizleme işlemi için profesyonel bir halı yıkama firmasının tercih edilmesi en etkili çözüm olacaktır. Profesyonel halı yıkama işlemi için BUHARA HALI YIKAMA Servisinden hizmet alabilirsiniz.

Yine de her şeyden önce, halınızın koku yaratmamasını sağlamanın en iyi yolu, böyle bir sorunla karşılaşılmasını en baştan engellemektir.

İyi eğitimli hayvanlar, temiz tutulan hayvan tuvaletleri ve sık değiştirilen gazeteler gibi önlemlerle her şeyi engelleyemeseniz bile, bu şekilde evinizdeki veya işyerinizdeki halınızın ömrünü uzatabilir, daha lekesiz ve kokusuz olmasını sağlayabilirsiniz.

Halınızdaki Evcil Hayvan İdrarı veya Kusmuğu Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Halınızın üzerindeki idrar veya kusmuk benzeri pislenmeler sadece halı yüzeyinde kalmaz, halı elyafına işler ve halının hem astarını hem de altındaki döşeme malzemesini yıpratır.

İdrar veya kusmuk kuruduğunda; sıvı buharlaşır, fakat bu pislenmenin neden olduğu etkileşim daha yoğun ve daha keskin kokulu olur. Evde yapacağınız yüzeysel temizleme işlemi bu pislenmeleri ve kokuyu tamamen çıkaramayacaktır.

Bu yüzden düzenli olarak BUHARA HALI YIKAMA gibi profesyonel halı yıkama firmasından hizmet alabilirsiniz.

Halınıza çay veya kahve mi döküldü?

Çay dökülen halılarda yapmanız gereken lekeyi  peçeteyle emdirmek ve ovalamadan bulaşık deterjanıyla üzerindeki lekeyi silmektir.

Eğer halınız eldokuma veya bambo türü bir halıysa lekeyi peçeteyle emdirin ve Buhara halı yıkama firmamızı arayınız.